W imieniu Agencji Badań Medycznych oraz Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych chcemy Państwa zaprosić do współpracy w podniesieniu kompetencji Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w zakresie prowadzenia rekrutacji pacjentów do udziału w badaniach klinicznych, w ramach projektu „Akademia Badań Klinicznych – rozwój kompetencji zespołów badawczych w podmiotach leczniczych świadczących usługi szpitalne oraz lekarzy zatrudnionych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś Priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia Działanie 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych.
Szkolenie będzie prowadzone przez wykładowców Stowarzyszenia GCPpl oraz wykładowców Agencji Badań Medycznych (ABM).
Zakres pierwszej części szkolenia będzie obejmował następujące zagadnienia – (2 h – tj. 2 x 45 min):
- Wstęp i krótka historia badań klinicznych i rozwoju regulacji prawnych krajowych i międzynarodowych.
- Różnice między praktyką lekarską a badaniem klinicznym.
- Rodzaje badań klinicznych i krótka charakterystyka poszczególnych faz badania.
- Interesariusze badań klinicznych: sponsor, CRO, SMO, badacz, pacjent, agencje regulatorowe.
- Główny badacz, zespół badawczy i ośrodek badawczy.
- Delegacja obowiązków w badaniu klinicznym.
- Podstawowe informacje na temat dobrej praktyki badań klinicznych.
- Rola podstawowej opieki zdrowotnej w badaniach klinicznych.
- Rekrutacja pacjenta do badania klinicznego.
- Postępowanie z pacjentem w badaniu klinicznym, jego prawa i obowiązki.
- Nadzór nad bezpieczeństwem leku.
Druga część szkolenia będzie prowadzona przez wykładowców Agencji Badań Medycznych i będzie obejmowała następujące zagadnienia (1h tj. 45 min):
- Akademia Badań Klinicznych – Program POWER.
- Statystyka udziału lekarzy POZ w badaniach klinicznych.
- Rola lekarza POZ w badaniach klinicznych.
- Kierunki działań Agencji Badań Medycznych w ramach wsparcia lekarzy POZ.
Szkolenie odbędzie się w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” 14.09.2021 r. w godzinach 11:00 – 14:00.
Do udziału w szkoleniu kwalifikują się lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, spełniający na podstawie oświadczenia (ze wskazanym nr Prawa Wykonywania Zawodu), warunki zgodnie z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej:
Art. 6. 1.
1.Lekarz POZ to lekarz, który:
- Posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej;
- Odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej;
- Posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej;
- Posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej – z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo który wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, wybrany przez świadczeniobiorcę zgodnie z art. 9.
2. Lekarzem POZ jest także lekarz:
- Posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej;
- Posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych – udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed dniem 31 grudnia 2024 r., pod warunkiem ukończenia kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, z zastrzeżeniem art. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172).
Wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcamy do udziału w szkoleniu. Rekrutacja rozpoczyna się 01.07.2021 r. i potrwa do godziny 10:00 16.08.2021 r. Po zakończeniu rekrutacji system elektroniczny automatycznie się wyłączy i nie będzie przyjmował nowych wniosków. Ilość uczestników jest limitowana, decyduje kolejność zgłoszeń. Poniżej znajdą Państwo linki do: