Jest przeznaczone dla lekarzy specjalistów w chirurgii dziecięcej i lekarzy specjalizujący się w chirurgii dziecięcej, którzy chcą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności chirurgiczne z technik wideochirurgii.
Celem szkolenia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zabiegów na poziomie zaawansowanym technikami minimalnego dostępu. Aby uczestniczyć w szkoleniu zaawansowanym należy wcześniej uczestniczyć w szkoleniu podstawowym lub wykazać się liczbą 30 samodzielnie wykonanych operacji technikami chirurgii minimalnego dostępu (w przypadku lekarzy w trakcie specjalizacji operacje wykonane pod opieką lekarza specjalisty). Po odbyciu kursu uczestnicy powinni wykazać się wiedzą teoretyczną na temat chirurgii jelita grubego, chirurgii bariatrycznej, operacji nefrektomii i lobektomii płuc oraz wiedzą praktyczną: wykazać się umiejętnością szycia na poziomie zaawansowanym oraz wykonać samodzielnie krok po kroku operację resekcji esicy, operacją ominięcia żołądkowo-jelitowego, nefrektomii i resekcji płata płuca.
Liczba osób na 1 kursie: 10
Czas zajęć: 3 dni (24 godzin):
1. Zajęcia teoretyczne: 2 godz.
2. Zajęcia praktyczne: 21 godz. (18 nauki praktycznej na symulatorach + 3 warsztatów) –
87,5% czasu kursu
3. Egzamin: 1 godz.
Miejsce kursu: Ośrodek Symulacji Wideochirurgii.
Do dyspozycji osób uczestniczących będzie 5 zaawansowanych symulatorów medycznych przygotowanych do pracy zespołowej. W trakcie ćwiczeń na symulatorach dwóch uczestników będzie pracowało pod nadzorem jednego trenera.
Program kursu
DZIEŃ PIERWSZY
1. Wykłady (2 godziny)
- Chirurgia kolorektalna
- Operacje bariatryczne
- Operacja usunięcia nerki
- Operacja usunięcia płata płuca
2. Zajęcia praktyczne (5 godzin)
Moduł resekcji esicy
Ćwiczący uczy się procedury krok po kroku, podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym, zapobiegania powikłaniom i reagowania na urazy: moczowodu, naczyń, ściany jelita grubego. Uczy się, jak kontrolować krwawienia z tkanek lub naczyń podczas procedury. W trakcie ćwiczeń wykonuje się zespolenie koniec do końca staplerem okrężnym.
Moduł operacji bariatrycznej
W obecnej sytuacji epidemiologicznej zwiększa się liczba pacjentów pediatrycznych (poniżej 18 roku życia) z otyłością patologiczną, u których jedyną skuteczną metodą leczenia dającą długotrwały efekt obniżenia masy ciała jest leczenie chirurgiczne. Operacja ominięcia żołądkowo-jelitowego jest złotym standartem w chirurgicznym leczeniu otyłości u pacjentów dorosłych i jedną z częściej wykonywanych operacji bariatrycznych u dzieci. Moduł ten zapewnia możliwość przeprowadzania zaawansowanych zadań łącznie z tworzeniem zbiornika żołądka, uczy wykonywania zespolenia żołądkowo-jelitowego oraz zespolenia jelita cienkiego z cienkim.
Moduł nefrektomii
Umożliwia ćwiczenie niezbędnych umiejętności wymaganych w procedurze nefrektomii. Szacuje się, że chirurg musi wykonać około 15 laparoskopowych nefrektomii aby stać się biegłym w tej procedurze. Kompletny moduł procedury nefrektomii ma zapewnić alternatywną platformę do zdobywania doświadczenia w bezpiecznym środowisku przed przeprowadzeniem operacji u pacjenta. Można ćwiczyć kolejne kroki wykonania procedury: mobilizacja okrężnicy, odsłonięcia i preparowania wnęki nerki, preparowania moczowodu. W trakcie ćwiczeń uczący poznaje jak uniknąć powikłań w trakcie operacji i jak sobie z nimi radzić, jeżeli wystąpią.
Moduł resekcji płata płuca (lobektomia)
Moduł lobektomii umożliwia powtarzalne ćwiczenie skomplikowanych kroków podczas wykonywania VATS prawego, górnego płata płuc używając podejścia przedniego w bezpiecznym i realistycznym otoczeniu. Moduł zawiera kluczowe elementy procedury takie jak identyfikacja, preparowanie i podział naczyń krwionośnych i oskrzeli, podział szczelin wszystko w anatomicznym środowisku z ruchami oddechowymi i pulsem. Ćwiczący uczą się jak unikać i postępować w przypadku wystąpienia komplikacji i sytuacji urazowych takich jak uszkodzenie tętnicy płucnej i rozgałęzień żylnych, nerwu przeponowego, osierdzia i żyły nieparzystej.
3. Podsumowanie – omówienie i przedyskutowanie trudności w wykonywanych operacjach (zajęcia w formie warsztatów 1 godzina)
DZIEŃ DRUGI
1. Warsztaty (1 godzina)
Rozwój predyspozycji psychicznych, umiejętności kontaktu z pacjentami i ich rodzicami/opiekunami prawnymi, umiejętności współpracy z zespołem interwencyjnym (pielęgniarki, technicy) i wielospecjalistycznym (anestezjolodzy, pediatrzy, neonatolodzy).
2. Zajęcia praktyczne (6 godzin)
Doskonalenie umiejętności chirurgicznych na symulatorach medycznych wybranych scenariuszy.
3. Podsumowanie – omówienie i przedyskutowanie trudności w wykonywanych operacjach (zajęcia w formie warsztatów 1 godzina)
DZIEŃ TRZECI
1. Zajęcia praktyczne 7 godzin
Doskonalenie umiejętności chirurgicznych na symulatorach medycznych wybranych scenariuszy.
2. Egzamin (1 godzin)
Po ukończeniu szkolenia zaawansowanego uczestnik uzyska Certyfikat zaawansowanych umiejętności w zakresie wideochirurgii u dzieci.