Klinika zajmuje się leczeniem chirurgicznym chorób i wad wrodzonych układu moczowo-płciowego u dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii noworodkowej. W centrum zainteresowania znajdują się wady przeszkodowe, zespół wynicowania i wierzchniactwa, wady przetrwałej zatoki moczowo-płciowej i przetrwałego steku (kloaki), zaburzenia różnicowania płci, zdwojenia dróg moczowych oraz neurogenna dysfunkcja pęcherza. Urologia dziecięca jest nową, rodzącą się dziedziną medycyny nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, dlatego na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż Klinika ta jest znana i uznawana na świecie.
Kierunki badań
Inne
- Zastawki cewki tylnej. Rola czasowego nadpęcherzowego odprowadzenia moczu u pacjentów po endoskopowym przecięciu zastawek.
- Zaburzenia różnicowania płci. Analiza występowania nowotworzenia w gonadach dysgenetycznych.
- Zaburzenia różnicowania płci. Zastosowanie badania rezonansem magnetycznym w diagnostyce przetrwałej zatoki moczowo-płciowej i kloaki.
- Ocena czynności pęcherza po operacjach rekonstrukcyjnych szyi pęcherza.
- Zespół wynicowania i wierzchniactwa. Ocena wyników rekonstrukcji szyi pęcherza u dziewczynek z wierzchniactwem i po zamknięciu wynicowanego pęcherza.
- Zespół wynicowania i wierzchniactwa. Ocena jakości życia pacjentów po operacjach rekonstrukcyjnych.
- Spodziectwo. Ocena zastosowania błony śluzowej z przedsionka jamy ustnej w operacjach rekonstrukcyjnych cewki moczowej.
Wybrane projekty realizowane od 2013 roku
Wybrane członkostwa
- Fellow of the European Academy
of Paediatric Urology (M. Baka-Ostrowska, P. Gastoł, L. Skobejko-Włodarska) - Standardy Medyczne – Problemy Chirurgii Dziecięcej (członek komitetu
naukowego M. Baka-Ostrowska) - Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (członek komitetu naukowego M.
Baka-Ostrowska) - Polskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej (prezes P. Gastoł)
- Konsultant Krajowy w dziedzinie urologii dziecięcej (P. Gastoł)
- Konsultant Wojewódzki w dziedzinie urologii dziecięcej dla obszaru
województwa mazowieckiego (K.Felberg)