W piątek 19 czerwca br. w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia zmodernizowanego Zakładu Diagnostyki Obrazowej.
Remont i modernizacja zostały przeprowadzone w ramach projektu „Wsparcie oddziałów o charakterze zabiegowym i zachowawczym oraz pracowni diagnostycznych ponadregionalnego szpitala pediatrycznego IPCZD”.
Głównym celem projektu, którego wartość wyniosła ponad 21 mln zł było usprawnienie procesu diagnostyki i leczenia pacjentów pediatrycznych z całego kraju, skrócenie czasu diagnostyki, a w konsekwencji pobytu w szpitalu oraz przeniesienie wykonywania części procedur do lecznictwa ambulatoryjnego. Cele te są możliwe dzięki m.in. wymianie aparatury oraz remont i dostosowanie pracowni diagnostycznych, oddziałów szpitalnych do obowiązujących przepisów prawa, a także potrzeb pacjentów.
Projekt finansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. W ramach projektu wykonano prace remontowo-budowlane w 5 Klinikach oraz w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Zakupiono m.in. 19 urządzeń medycznych ponad 13 mln zł.
Największy zakres prac budowlano-remontowych wykonanych w ramach projektu dotyczył modernizacji ZDO, gdzie przeprowadzono kompleksowy remont wszystkich pomieszczeń. W ramach projektu zakupiono do zakładu rezonans magnetyczny MAGNETOM Sola. To 1,5-teslowy aparat z technologią BioMatrix. Dzięki niej aparat dostosowuje się do anatomicznych i fizjologicznych różnic między pacjentami, zwiększając komfort i precyzję badań.
Remont Zakładu Diagnostyki Obrazowej wsparła Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała dla IPCZD:
- tomograf komputerowy SOMATOM Force, wyróżniający się spośród innych urządzeń zastosowaniem dwu lamp i detektorów, co zapewnia doskonałej jakości obrazy przy minimalizacji dawki promieniowania i rekordowo krótkim czasie skanu. Możemy dzięki temu badać dzieci na swobodnym oddechu;
- inkubator do badań w rezonansie magnetycznym, specjalnie przystosowany do pracy w polu o natężeniu 1.5T. Dedykowany do badań noworodków, zapewnia właściwą temperaturę otoczenia, zapobiega wychłodzeniu, umożliwia precyzyjne użycie dedykowanych cewek. Wyposażony w respirator pozwala wykonać badanie również u dzieci wymagających zastosowania terapii w postaci wentylacji mechanicznej;
- w pełni cyfrowy aparat rentgenowski Luminos dRF Max do szerokiego spektrum zastosowań, zarówno w radiografii, jak i fluoroskopii. Połączenie zakresu ruchów kolumny i wzdłużnego ruchu blatu umożliwia obrazowanie pacjenta od stóp do głów bez przemieszczania go względem blatu, także przy projekcjach skośnych.
Kompleksowa rewitalizacja ZDO została doceniona przez firmę Siemens Healthineers, która zdecydowała o przyznaniu zakładowi statusu Ośrodka Referencyjnego, szkoleniowego w pełnym zakresie diagnostyki obrazowej.
Jestem dumna, że Zakład Diagnostyki Obrazowej CZD został ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers, łączącym imponujące kompetencje i doświadczenie kadry medycznej CZD z naszymi nowoczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi i informatycznymi – Joanna Miłachowska, prezes polskiego oddziału Siemens Healthineers
Z kolei Paweł Błoński – dyrektor Siemens Healthineers ds. sprzedaży, diagnostyka obrazowa zaznacza – Trzy urządzenia zainstalowane w zmodernizowanym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej należą do naszych najnowocześniejszych rozwiązań, maksymalizujących jakość badania bez kompromisów po stronie bezpieczeństwa czy komfortu pacjenta. Zadbaliśmy też o wystrój pracowni: dekoracje ścian pracowni i kolorowe okleiny aparatów zredukują stres dzieci podczas badania.
Dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” podkreśla – Pracownicy, a przede wszystkim pacjenci doceniają przeprowadzony na tak szeroką skalę zakres rewitalizacji, która otwiera nowe możliwości w leczeniu, a także wpływa na zwiększenie komfortu ciężko chorych dzieci trafiających do naszego Instytutu.
Dziękujemy również Fundacji Towarzystwo Przyjaciół CZD im. dr n. med. Jolanty Chmielik i Fundacji KIDS – Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali za doposażenie naszego ZDO.