O nas

Potencjał naukowy Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

Instytut prowadzi działalność naukową opartą o działalność kliniczną. W ramach struktury klinicznej działa 29 oddziałów szpitalnych, 34 poradnie specjalistyczne, 8 zakładów diagnostycznych, blok operacyjny z 10-ma salami. IPCZD realizuje rocznie 85 000 hospitalizacji i 172 000 konsultacji w poradniach specjalistycznych. Obejmuje swym zakresem wszystkie obszary medycyny pediatrycznej, za wyjątkiem hematologii i ortopedii. Przyjmuje pacjentów z całej Polski, z czego ok. 50% z woj. Mazowieckiego. W IPCZD dostępnych jest 596 łóżek szpitalnych. Przeprowadza się tu 12 000 procedur w znieczuleniu ogólnym oraz 7000 operacji chirurgicznych rocznie.

Instytut posiada kategorię naukową A oraz HR Logo, jest aktywnym członkiem 7 sieci referencyjnych ERN, tj.: EpiCARE, TRANSPLANTCHILD, ITHACA, MetabERN, PaedCan-ERN, RARE-LIVER, RITA.

IPCZD zatrudnia 94 pracowników naukowych (stan na dzień 31.12.2023 r.), w tym na stanowiskach profesora i profesora Instytutu (38 osób), adiunkta (29 osób) oraz asystenta naukowego (27 osób). Rocznie powstaje ok. 330 publikacji naukowych, z czego 149 ze współczynnikiem wpływu Impact Factor o łącznej wartości dla Instytutu 690.373 (stan za 2023 rok, na dzień 13.05.2024 r.).

Instytut realizuje projekty finansowane z subwencji MEiN: 28 grantów wewnętrznych, 10 statutowych zadań badawczych, 17 projektów dla młodych naukowców oraz 14 projektów „grant na grant” w roku 2023. W tym czasie realizowano również 24 granty finansowane ze środków zewnętrznych, w tym 15 ze środków zewnętrznych krajowych (NCN, NCBiR, ABM) oraz 6 ze środków UE, w tym projekty takie jak HIT-GLIO, EJP RD, c4c, OD4RD 2.

Obsługą projektów naukowych zajmuje się Dział Badań Naukowych (DBN) nauka@ipczd.pl.

IPCZD, jako szpital – jednostka badawcza o najwyższym poziomie referencyjności w Polsce, jest liderem prowadzenia nowoczesnych badań klinicznych (BK) w populacji pediatrycznej. Minister zdrowia wyznaczył IPCZD na koordynatora Polskiej Sieci Badań Klinicznych w Pediatrii (POLPEDNET).

IPCZD prowadził 93 badania kliniczne komercyjne w 2023 r. Średnio rocznie prowadzi ich 60 z tendencją wzrostową. Instytut bierze obecnie udział w 9 niekomercyjnych badaniach klinicznych finansowanych przez ABM o akronimach: DIPGen, BraimTOR Onko, BraimTOR Neuro, VIRAP, RaRE-TS, EMPATia, AxGD, PRIFEN i VEDi-UC. Łączna liczba głównych badaczy prowadzących badanie kliniczne na koniec 2023 r. wyniosła 18 lekarzy, w tym 8 prof. dr hab., 2 dr hab. i 8 dr. Ta grupa badaczy – to część ekspertów, która jest rozpoznawana przez przemysł farmaceutyczny jako Key Opinion Leaders oraz potencjalni główni badacze, ale także koordynatorzy krajowi, do których firmy farmaceutyczne zwracają się w pierwszej kolejności.

Dzięki finansowaniu z ABM powstało Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych (CWpediBK), którego celem jest kompleksowe wspieranie prowadzenia badań klinicznych na terenie Instytutu.  Przy realizacji NBK CWpediBK pełni rolę ACRO, który reprezentuje sponsora, a pracownicy zatrudnieni w jego strukturze (Kierownik CWpediBK, Specjalista CWpediBK ds. jakości, ds. bezpieczeństwa farmakoterapii, ds. monitorowania, ds. koordynowania badań) nadzorują pracę zatrudnionych specjalnie do projektu osób m.in CTA, data managera, monitora, koordynatora).
Realizacje projektów opiera się na współpracy Działu Badań Naukowych i CWpediBK z merytorycznymi komórkami Instytutu, m.in. Dział Zakupów, Dział Zamówień Publicznych, Dział Księgowości, Dział Polityki Personalnej i Wynagrodzeń, zgodnie z ustawą Pzp, regulaminami, zarządzeniami oraz Standardowymi Procedurami Operacyjnymi Systemu Zarządzania Jakością IPCZD.

Aktualnie IPCZD realizuje Pediatryczne Centrum Medycyny Cyfrowej z biobankiem.