O wydarzeniu
Dzieci najczęściej myślą o krwi z ogromną niechęcią i mówią o niej głośno wyłącznie wtedy, gdy się skaleczą lub (o zgrozo!) muszą iść na pobranie krwi. Jednak gdy chwilę się zastanowimy nad tym, czym właściwie jest krew i jakie ma właściwości, szybko okaże się, że jest to substancja niemalże magiczna. Jest zwierciadłem tego, co dzieje się w naszym organizmie.
Każdy z rodziców wie, że zaburzenia między krwinkami czy defekty dotyczące samych krwinek mogą być objawem szeregu chorób, nie tylko hematologicznych. Zalety morfologii krwi obwodowej – prostego, taniego badania, dostępnego praktycznie w każdym laboratorium w kraju, zaprezentujemy Wam i Waszym rodzicom w formie teoretycznej i praktycznej.
Specjaliści laboratoryjnej diagnostyki medycznej wyjawią uczestnikom tajniki swojej codziennej pracy przy mikroskopach. Pokażą komórki stanowiące elementy morfotyczne naszej krwi. Wyjaśnią rodzicom, czym różnią się badania z kropli krwi od promowanej w mediach bujdy na resorach – analizie „żywej kropli krwi”.
Wy w tym czasie dowiecie się, co łączy układ krwionośny i tunele metra, dlaczego wnętrze ludzkiego ciała jest czerwone. Z pomocą diagnostów laboratoryjnych stworzycie warsztatowy model krwi, do którego wykonania wykorzystacie „guziki”, „cekiny” i „piłeczki”, które będą symbolizowały krwinki oraz płytki.
Serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa. Dołożymy wszelkich starań, aby przystępnym językiem wyjaśnić Wam, wcale nie tak proste, zagadnienia związane z układem krwionośnym. By ułatwić sobie zadanie, sięgniemy po znane Wam przedmioty czy sytuacje i za ich pomocą objaśnimy różne właściwości krwi, czy procesy, zachodzące z jej udziałem.
Wiemy, że jest wśród Was wielu mających w sobie ogromną chęć zrozumienia i odkrywania nieznanego. Być może właśnie dzięki temu spotkaniu nie tylko zobaczycie we krwi swojego wielkiego sojusznika, ale także cud, którym być może kiedyś zechcecie się podzielić z kimś potrzebującym.
Organizator: Zakład Biochemii Klinicznej