O badaniu

Badanie finansowane przez Agencję Badań Medycznych, Polska, numer Projektu 2020/ABM/01/00054

Research on “Multicenter, randomized, double-blind, placebo controlled, phase III study to assess the efficacy and safety of Rapamycin in drug Resistant Epilepsy associated with TSC”, Project number 2020/ABM/01/00054 financed by the Medical Research Agency, Poland

Wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie zaślepione i kontrolowane placebo badanie kliniczne III fazy, oceniające bezpieczeństwo i skuteczność rapamycyny w terapii dodanej u pacjentów z lekooporną padaczką związaną ze stwardnieniem guzowatym (RaRE-TS), finansowanego w ramach grantu ABM nr 2020/ABM/01/00054, koordynowanego przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

  1. Czemu służy to badanie?

    Badanie  RaRE-TS służy porównaniu bezpieczeństwa i skuteczności rapamycyny  i placebo u pacjentów z lekooporną padaczką związaną ze stwardnieniem guzowatym (SG).
    Rapamycyna jest w Polsce  refundowana w  SG, mimo że nie  zakończono żadnych badań klinicznych  potwierdzających jej skuteczności  i bezpieczeństwo w tej chorobie. Jest jednak  bardzo podobna do leku   przebadanego – ewerolimus. Ten jednak w Polsce refundowany  w padaczce  nie jest; można  go otrzymać tylko w przypadku guzów SEGA.
    Chcielibyśmy się przekonać, czy rapamycyna działa podobnie jak ewerolimus.

    1. Skąd wiadomo, że rapamycyna może być skuteczna?

    Po pierwsze,  wiadomo od dawna, ze rapamycyna kontroluje  białko mTOR, które jest zbyt aktywne w SG. Po drugie, w wielu badaniach  przedklinicznych (na komórkach lub w modelach zwierzęcych)  dowiedziono jej skuteczności w  leczeniu guzów związanych z SG, ale także w napadach padaczkowych. Po trzecie, są w literaturze  medycznej opisy pacjentów, u których stosowano rapamycynę z powodzeniem. Poza tym, rapamycyna działa podobnie do ewerolimus, a o nim wiadomo, że  zmniejsza rozmiary guzów u pacjentów z SG oraz częstość napadów padaczki  u pacjentów z SG i lekooporną padaczką.  Nie ma jednak  wystarczających rzetelnie zebranych dowodów, które mogłyby posłużyć do  oficjalnego  zarejestrowania tego leku w SG. Nasze badanie  ma na celu zebranie takich dowodów.

    1. Jak wygląda badanie?

    Badanie składa się z kilku faz. Najpierw przez 4 tygodnie  chcemy policzyć dokładnie, ile napadów  ma chory. W tym celu prosimy o prowadzenie dzienniczka napadów. Czas ten możemy skrócić, jeśli   pacjent ma prowadzony regularnie dzienniczek napadów. Następnie losujemy przydział pacjenta do grupy otrzymującej rapamycynę lub placebo (cos, co wygląda i smakuje podobnie, ale nie zawiera rapamycyny). Powoli zwiększamy dawki leku  aż do osiągniecia  pożądanego stężenia leku – ta faza  trwa do miesiąca. Potem przez trzy miesiące oceniamy skuteczność leczenia na podstawie dzienniczka napadów. Chcemy także ocenić wpływ rapamycyny na guzy  mózgu, nerek, zmiany skórne i zaburzenia neuropsychiatryczne, dlatego  na początku badania oraz na koniec tej  fazy  zaślepionej  chcemy wykonać także badania  rezonansu oraz badania psychologiczne. U części pacjentów wykonamy także  badanie EEG trwające cały dzień, aby policzyć napady widoczne i te, które występują w zapisie EEG, ale nie ujawniają się klinicznie (tak zwane napady elektroencefalograficzne). W czasie trwania fazy zaślepionej nie powinno się zmieniać dawek stosowanych uprzednio leków przeciwpadaczkowych, za wyjątkiem dostosowania dawek do masy ciała pacjenta. Po zakończeniu fazy zaślepionej  następuje  odślepienie – czyli dowiadujemy się, czy pacjent otrzymywał rapamycynę, czy placebo. W kolejnych miesiącach proponujemy już wszystkim leczenie rapamycyną. W tej drugiej fazie lek jest  dostępny i refundowany na  normalnych zasadach, możemy także   stosować inne terapie, jeśli będzie trzeba. W sumie całe badanie trwa rok. Jeśli okaże się, ze rapamycyna dla  konkretnego pacjenta była korzystna, będziemy kontynuować leczenie już w ramach  NFZ.

    1. Kto może w nim wziąć udział?

    Do badania kwalifikujemy  dzieci od 3 miesiąca życia oraz pacjentów dorosłych do 55 roku życia. Warunkiem jest lekooporna padaczka, to znaczy taka, w której pomimo zastosowania  co najmniej dwóch leków przeciwpadaczkowych nadal występują napady padaczki. Napadów powinno być co najmniej 8 na miesiąc i mogą wyglądać różnie:  mogą być to drgawki, zaburzenia świadomości i inne.
    W badaniu nie mogą wziąć udziału pacjenci stosujący obecnie rapamycynę lub ewerolimus. Pacjenci, którzy otrzymywali te leki   wcześniej, ale  już ich nie kontynuują, mogą   być włączeni do badania.

    1. Czy udział w badaniu można łączyć z innymi lekami?

    Tak. Udział w badaniu nie wyklucza stosowania innych leków,  tym przeciwpadaczkowych, takich jak  kanabidiol. Należy jednie pamiętać, że w fazie zaślepionej nie powinniśmy zmieniać dawek leków. Jeśli jest taka potrzeba, oczywiście w każdej chwili można  fazę zaślepioną przerwać.

    1. Jakie są zagrożenia?

    Udział w badaniu jest tak przemyślany, aby  zminimalizować  możliwe ryzyko. Trzeba jednak pamiętać, że udział w każdym badaniu z  jakimś ryzykiem się wiąże. Po pierwsze, może być tak, ze rapamycyna nie okaże się skuteczna. Po drugie, w fazie zaślepionej  można wylosować  placebo, które oczywiście nie jest szkodliwe, ale nie niesie też żadnych  dodatkowych korzyści. Po trzecie, badanie wiąże się z różnymi dodatkowymi procedurami, na przykład rezonansem, który może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a także pobraniami krwi. Procedury te nie odbiegają jednak o takich, którym  w ramach zwykłej opieki medycznej  poddawany jest pacjent z SG i lekooporną padaczką. Badanie zostało  zaakceptowane przez Komisję Bioetyczną, która oceniała  korzyści i zagrożenia z nim związane.

    1. Kto  finansuje badania? Jakie są koszty?

    Badanie jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych. Jest to rządowa agencja, której celem jest   między innymi finansowanie  badań  w chorobach rzadkich, czyli tych,  w których istnieje najwięcej  niezaspokojonych potrzeb dotyczących skutecznego leczenia.

    Udział w badaniu jest bezpłatny, ale nie wiąże się także z  żadnym wynagrodzeniem dla uczestników. Możliwe jest jednak  zwracanie kosztów podróży na wizyty związane z badaniem.

    1. Jak się zgłosić?

    Osoby chętne do udziału w badaniu lub chcące dowiedzieć się więcej prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Kliniką Neurologii i Epileptologii  Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
    Nr telefonu: 22 815 74 04.
    Mail: oddzial.neurologia@ipczd.pl lub p.hedesz@ipczd.pl lub m.szkop@ipczd.pl.

    Bezpiecznie będzie wysłać wiadomość na wszystkie podane adresy.

    Informacja na temat Badania RaRE-TS (pdf)